Aromaterapie - jak a jaké olejíčky použít

Každá rostlina obsahuje ve svých kořenech, lodyhách, listech, semenech a květech kombinaci olejů, známých jako éterické oleje. Aromaterapie užívá éterické oleje vybraných rostlin, aby posilovala rovnováhu a harmonii organismu po fyzické i psychické stránce. Blahodárný účinek těchto olejů může být důsledkem jejich působení na hormony a jiné chemické látky, které zprostředkovávají přenos informací v těle i mozku.

Před zahájením aromaterapie je důležité stanovit diagnózu, abyste správně léčili příznaky, o nichž se jinak radíte se svým lékařem. K dostání v obchodech jsou nejrůznější éterické oleje ( jako směsi či jednotlivé vůně ), s kterými si můžeme provádět léčbu doma. Při nákupu dbejte vždy, aby byl olej či směs olejů 100% přírodní ! Nejkvalitnější oleje se prodávají v tmavých lahvičkách se štítkem, na němž je napsáno i latinské jméno rostliny a uveden návod k použití. Koupené oleje se mají uchovávat na chladném místě v dobře uzavřených lahvičkách.

POUŽITÍ OLEJŮ:

1. Inhalace: je to nejrychlejší cesta, jak dostat éterický olej do krve.

Inhalovat můžete různým způsobem:

  • nakapejte několik kapek oleje na kousek látky, přiložte k nosu a vdechujte
  • přidejte jednu či dvě kapky oleje do misky s horkou vodou, hlavu i s miskou si přikryjte ručníkem a vdechujte asi 5 minut
  • použijte aromalampu, do její misky dejte vodu se 3-7 kapkami vybraného oleje, zapalte čajovou svíčku a nechte provonět byt
  • bez hoření můžete využít i např. aroma kameny, na které nakapete vybraný olej a necháte postupně uvolňovat do prostoru (je to bezpečná varianta např. do dětských pokojů)

2. Masáže:

Doteky i vůně působí na emoce. Dokáží vnést naprosté uvolnění a úlevu celému tělu. Masáže stimulují krevní oběh, uklidňují nervový systém a uvolňují svalové napětí. Aromatická masáž by měla být jemná, příjemná a nesmí působit bolest. Můžeme si doma jen tak lehce pro masírovávat éterickým olejem namáhaná místa, například důkladná masáž našich chodidel po dlouhém dni je velmi příjemná a osvěžující.

Než použijete éterický olej k masáži, musíte jej zředit vhodnou látkou, které se říká "nosič". K masážím se používá jako nosič kvalitní, zastudena lisovaný rostlinný olej ( mandlový, olivový ).

Standartní olejová směs (masážní olej) - 25 kapek éterického oleje ve 20 lžičkách nosiče (lze uložit v tmavé lahvičce na více použití).

3. Koupele:

K použití éterického oleje do koupele je nutné jej také nejdříve zředit vhodnou látkou, které se říká "nosič"  (zastudena lisovaný rostlinný olej, např.mandlový, olivový ). Ke koupelím lze ale smíchávat éterický olej třeba i jen s neparfémovaným pleťovým mlékem či mořskou solí (pokud nechceme "olejovou" koupel).

Ponořit se do koupele, do které jste si přidali éterický olej, je nejjednodušší způsob, jak vstřebat účinné látky do organismu a skvěle relaxovat. Koupel by měla trvat asi 20 minut.

Koupelová olejová směs - 16 kapek éterického oleje ve 20 lžičkách nosiče

Aromatické oleje v sauně: saunování jako způsob očištění, otužování a relaxace má velmi dobré účinky na lidský organismus. Teplo rozehřívá, studená voda ochlazuje, omývá a otužuje celé tělo. Při zahřívání se roztahují všechny póry a pocením se nečistoty vyplavují. Spojení sauny s vůní éterického oleje je velmi příjemná a léčivá věc.