Co je to aromaterapie? Jak působí esenciální oleje?

Co je to aromaterapie? Jak působí esenciální oleje?

Aromaterapie není ani kosmetická disciplína a ani jednoduchý způsob relaxace, je to léčebná metoda. Aromaterapie je jak preventivním, tak léčebným nástrojem. Je potencionálně tak mocná, aby aktivizovala proces samoléčby. Jejím hlavním cílem je posílit imunitní obranu těla.

Aromaterapie je jedním z nejlepších prostředků zahánějících nepříznivě účinky stresu. Přispívá k harmonizaci vnitřní síly a vitality, přináší relaxaci, pohodu, spokojenost. Napomáhá navozovat pocity klidu, radosti, posiluje pozitivní postoj k životu, zvyšuje výkonnost, koncentraci, zmírňuje např. bolesti hlavy, může probudit i pohlavní touhu a obnovit rovnováhu emocí.

Termín "aromaterapie" byl prý poprvé použit francouzským chemikem René-Mauricem Gattefossem, který se snažil pomoci vojákům bojujícím v 1. světové válce na počátku minulého století. Tito vojáci velice trpěli, meli velká zranění a vážné otravy v otevřených ranách. Jako první zjistil, že silice dokáží daleko rychleji a účinněji detoxikovat tělo a urychlovat odstraňování škodlivých látek než chemická antiseptika.

Rostlinné silice jsou produkty rostlinného metabolizmu a jsou také nejcennějším produktem, který rostlina nabízí. Nejnovější výzkumy prokázaly, že silice jako jediné jsou schopny se prostřednictvím oběhového systému dopravit ke všem orgánům v našem těle. Tento proces trvá od 30 minut po 12 - 14 hodin. Každý orgán využije vlastnosti silice dle své potřeby a zbytek vyloučí.

Esenciální oleje působí prostřednictvím čichových nervů mezi jinými částmi mozku na limbický systém - jednu z nejprimitivnějších oblastí vědomí. Přestože jsou esenciální oleje nástroji jemné terapie, mají obrovskou schopnost a sílu zasáhnout hluboko do psychiky. Jsou extrahovány ze všech částí bylin a stromů. Jsou nejsilnějšími látkami v rostlinné říši.

Možnosti použití esenciálních olejů:

Esenciální oleje můžeme použít při koupeli, při masáži či je inhalovat. Vůně esenciálních olejů vás může provázet celým dnem. V kanceláři, kde pohlcuje pachy a osvěžuje, při studiu, při koupeli, masáži, odpočinku i během spánku.

  • Inhalace - Nejjednodušší použití esenciálních olejů je v aromalampách. Do vody nakapeme 3 – 8 kapek esenciálního oleje.
  • Koupele - maximálně 20 kapek do koupele (do vody 30 C teplé), relaxace v koupeli maximálně 30 minut.
  • Masáže - cca 5 - 10 kapek do 5 ml oleje.
  • Potírání pokožky.